Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

NA ŚCIEŻKACH NIEPODLEGŁEJ W WARSZAWIE

NA ŚCIEŻKACH NIEPODLEGŁEJ W WARSZAWIE

W ramach realizacji projektu „Godność, wolność, niepodległość” 1 października 2018 klasy VII i VIII AB Szkoły Podstawowej uczestniczyły w wycieczce do Warszawy. Celem wyjazdu było kształtowanie postaw patriotycznych uczniów i zainteresowanie ich najnowszą historią Polski. Wycieczka zaczęła się od wizyty w Muzeum Niepodległości, a dokładniej w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej, gdzie uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w lekcji muzealnej, podczas której zaprezentowano im sylwetki więzionych tu osób oraz wydarzeń i organizacji, w których działali, poczynając od spisków niepodległościowych z lat 1830-tych aż do odzyskania niepodległości w 1918 r. Uczniowie obejrzeli również dawny dziedziniec więzienny, będący miejscem spacerów aresztantów, drogę straceń i Bramę Straceń, przez którą wyprowadzano skazańców na miejsce egzekucji, oraz dwa upamiętnione miejsca kaźni: miejsce egzekucji działaczy polskiego ruchu robotniczego oraz leżące na południe od Cytadeli miejsce egzekucji powstańców styczniowych, m.in. członków Rządu Narodowego z R. Trauguttem na czele. Sylwetkę Romualda Traugutta przybliżył uczniom obejrzany przez nich krótki film „Człowiek świętego imienia”.

   Uczniowie odwiedzili również Park Miniatur Województwa Mazowieckiego, gdzie przenieśli się na ulice przedwojennej Warszawy. W czasie wizyty przewodnik przybliżył tło historyczne prezentowanych obiektów, uczniowie dowiedzieli się, które budowle zniknęły z panoramy miasta, poznali ich historię i architekturę. W opowieści o dawnej Warszawie wplecione były ciekawostki obyczajowe oraz krótki pokaz tworzenia miniatury w skali 1:25.
Wycieczka zakończyła się spacerem po Starym Mieście i obejrzeniem kolumny Zygmunta, Placu Zamkowego, Pałacu Prezydenckiego wraz z pomnikiem Księcia Józefa Poniatowskiego, Grobu Nieznanego Żołnierza i Ogrodu Saskiego.

Opiekunowie: p. Hanna Jarczak, p. M. Mańczak i p. M. Szymańska.

Data dodania: 2018-10-01 11:25:22
Data edycji: 2020-03-19 11:26:00
Ilość wyświetleń: 623
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej