Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

NA ŚCIEŻKACH NIEPODLEGŁEJ W WARSZAWIE

NA ŚCIEŻKACH NIEPODLEGŁEJ W WARSZAWIE

W ramach realizacji projektu „Godność, wolność, niepodległość” 1 października 2018 klasy VII i VIII AB Szkoły Podstawowej uczestniczyły w wycieczce do Warszawy. Celem wyjazdu było kształtowanie postaw patriotycznych uczniów i zainteresowanie ich najnowszą historią Polski. Wycieczka zaczęła się od wizyty w Muzeum Niepodległości, a dokładniej w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej, gdzie uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w lekcji muzealnej, podczas której zaprezentowano im sylwetki więzionych tu osób oraz wydarzeń i organizacji, w których działali, poczynając od spisków niepodległościowych z lat 1830-tych aż do odzyskania niepodległości w 1918 r. Uczniowie obejrzeli również dawny dziedziniec więzienny, będący miejscem spacerów aresztantów, drogę straceń i Bramę Straceń, przez którą wyprowadzano skazańców na miejsce egzekucji, oraz dwa upamiętnione miejsca kaźni: miejsce egzekucji działaczy polskiego ruchu robotniczego oraz leżące na południe od Cytadeli miejsce egzekucji powstańców styczniowych, m.in. członków Rządu Narodowego z R. Trauguttem na czele. Sylwetkę Romualda Traugutta przybliżył uczniom obejrzany przez nich krótki film „Człowiek świętego imienia”.

   Uczniowie odwiedzili również Park Miniatur Województwa Mazowieckiego, gdzie przenieśli się na ulice przedwojennej Warszawy. W czasie wizyty przewodnik przybliżył tło historyczne prezentowanych obiektów, uczniowie dowiedzieli się, które budowle zniknęły z panoramy miasta, poznali ich historię i architekturę. W opowieści o dawnej Warszawie wplecione były ciekawostki obyczajowe oraz krótki pokaz tworzenia miniatury w skali 1:25.
Wycieczka zakończyła się spacerem po Starym Mieście i obejrzeniem kolumny Zygmunta, Placu Zamkowego, Pałacu Prezydenckiego wraz z pomnikiem Księcia Józefa Poniatowskiego, Grobu Nieznanego Żołnierza i Ogrodu Saskiego.

Opiekunowie: p. Hanna Jarczak, p. M. Mańczak i p. M. Szymańska.

Data dodania: 2018-10-01 11:25:22
Data edycji: 2020-03-19 11:26:00
Ilość wyświetleń: 497
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej