Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Odblaskowa klasa I b pod ziemią, czyli wycieczka do kopalni soli w Kłodawie.

W dniu 03.11.2021r uczniowie klasy I b wraz z rodzicami i wychowawczynią p. Magdaleną Ulatowską, wzięli udział w wycieczce do największej czynnej kopalni soli kamiennej w Kłodawie. Głównym celem wycieczki było  poznanie przeszłości geologicznej  złóż naturalnej soli kamiennej o barwie białej i różowej powstałej ponad 200 mln  lat temu z odparowania mórz i oceanów.

 

Zwiedzanie kopalni poprzedziło spotkanie z przewodnikiem, który poinstruował, jak należy zachować się w kopalni. Dla bezpieczeństwa wszyscy zostali wyposażeni w żółte kaski, dzięki którym stali się widoczni także w ciemnościach. Ogromnym przeżyciem był zjazd windą pod powierzchnię ziemi  z prędkością 6m/s.

 

Zwiedzając kopalnię, podziwiając niepowtarzalne widoki solnych komór, komnat i niekończących się labiryntów, uczniowie wsłuchiwali się w opowieści pana przewodnika. Dowiedzieli się że złoża soli w tej kopalni powstały 250 mln lat temu oraz że w Kłodawie jest najgłębsza w Polsce podziemna trasa turystyczna na poziomie 600-700 metrów pod ziemią. Wysłuchali opowiadań  o tradycjach związanych z górnictwem , które są kultywowane przez pracowników kopalni od setek lat, m.in. o górniczym powitaniu „Szczęść Boże”.

 

Z wycieczki pierwszaki przywiozły niezapomniane wrażenia oraz wiedzę  jak powstała sól i jakie ma zastosowanie, jak się ją wydobywa oraz jak przywitać się z pracownikami kopalni i w jaki sposób na to pozdrowienie odpowiedzieć.

 

 

Data dodania: 2021-11-14 11:30:11
Data edycji: 2021-11-14 11:32:01
Ilość wyświetleń: 158
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook